środa, 30 czerwca 2010

"krzyzowcy.blogspot.com" a dlaczego?

Dlaczego ten blog ma w adresie: krzyżowcy? No i właśnie rozczaruję czytelników. Wcale nie dlatego, że autor szczególną atencją darzy tych dzielnych rycerzy, jak i cały ruch krucjatowy, ale dlatego, że sami organizatorzy 17-tek tak nas nazwali. Można zobaczyć np. tu w linkach. Istnieją też inne nazwy na nas, np. flagowa. Obie te nazwy przypadły mi do gustu i wywodzą się zapewne z tej samej cechy: a mianowicie pięknych flag i proporców, które niesiemy.
Dziś mówi się "Kościół pielgrzymujący" (Ecclesia pelegrinans) ,a dawniej na tą samą rzeczywistość Kościoła tutaj na ziemi mówiono "Kościół wojujący" (Ecclesia militans). Pielgrzymka (a same krucjaty jeszcze lepiej) wspaniale łączy obie te rzeczywistości.
Na obrazku św. Ludwik IX namalowany przez Matejkę, święty czasu krucjat, wyrusza na wyprawę krzyżową. Obrazek dedykuję małemu Ludwikowi, który przedwczoraj urodził się we Wrocławiu jako pierworodny syn naszych przyjaciół. Jak dorośnie będzie postrachem bisurmanów, którzy do tego czasu zapewne ogłoszą kalifat francuski. Św. Ludwik bił monety z napisem: Christus vincit! Christus regnat! Christus imperat!, a to przecież jedna z pieśni naszej grupy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz